Яблучний Спас в слов'янському календарі випадає на 19 серпня. У цей день святяться яблука! У цей день все наповнювалося яблучним духом. Єдине свято, що віддає данину фруктово-ягідній щедрості українських земель. Яблуко до цього дня набирало особливу силу і несло здоров'я та красу.

Наймогутніший фольклорний засіб від старості - золоті молодильні яблука. У грецьких міфах в дванадцятому подвигу Геракл дістав для царя Еврісфея золоті яблука з дерева молодості з саду Гесперид, яке Гея-Земля подарувала на весілля Зевса і Гери. Яблуко в міфах було і плодом, за яке і богині могли влаштувати сир-бор на весь світ. Богиня розбрату Еріда за те, що її «забули» запросити, помстилася, кинувши яблуко з написом "Найвродливішій". І в суперечці між Герой, Афіною і Афродітою царевич Паріс присудив яблуко Афродіті, яка обіцяла дати йому в якості бонусу в дружини Олену Прекрасну. Але Прекрасна стала приводом до хардкору Троянської війни. Греки проти греків. Так смертні починають смертельні війни, і з злодійства, віроломства руйнуються мир і спокій народів, а небожителі влаштовуються зручніше в партері, щоб споглядати цей хоррор.
Яблуко, колись дорогоцінний плід, стало звичайним і банальним фруктом. Але зайдемо з козирів!

Яблуня вважається священним деревом бога сонця Аполлона, від імені якого походить і англійське слово «apple».
Слово «рай» по-кельтски звучить як Авалон ( «країна яблук»).
В епоху Відродження яблуко було найпопулярнішим фруктом в Європі. Від латинського pomum (фрукт) пішло французьке pomme - яблуко, а від нього - знамените "помада"! А наука, яка займається вивченням сортів яблучних сортів називається помологія (лат. Pomum - «плід»). Коли в Європі з'являвся черговий заморський «фрукт», його відразу ж порівнювали з яблуком. Слово "помідор" з італійського "золоте яблуко" (pomo d'oro). «Апельсин» в перекладі з німецької означає «китайське яблуко» (Апфель-яблуко, сина-Китай). В Європі лимони, завезені з Індії Олександром Македонським, спочатку називалися індійськими яблуками.

Одне знамените наукове яблуко впало англійцю в 23 роки (!) на голову. Причому це сталося під час «локдауна», викликаного епідемією чуми. Наукове яблуко відкрило закон про невідомої сили, які притягують всі тіла у Всесвіті, визначають траєкторії руху планет Сонячної системи - закон всесвітнього тяжіння!
В імені своєму носить назву яблука стара столиця Казахстану Алмати (з казахського «Батько яблук»). В Алмати встановлений пам'ятник яблуку, де культивується в основному сорт алматинский апорт. А Казахстан випустив фільм, який презентує країну «Казахстан: подорож в країну яблук» і монету в 500 тенге з написом «Казахстан - батьківщина яблук» із зображенням яблуні з позолоченими яблуками.

 Ще одне яблуко висвітилося на імені міста. З 30-х років Нью-Йорк стали називати Big Apple «Велике Яблуко». У ці роки Нью-Йорк був Меккою для джазових музикантів. Їм належить вислів: «На яблуні багато різних яблук, але якщо тобі пощастить завоювати Нью-Йорк, вважай, що найбільше яблуко у тебе в кишені!».
Роботи з яблуком відомого художника-сюрреаліста Рене Магрітта захопили уяву світу так сильно, що «Син Людський», де зображений син людський з лицем, прихованим зеленим яблуком, вплинула на вибір назви музичної компанії Apple Records, створеної групою The Beatles в 1968 році. В якості логотипу бітли використовували фотографію того ж зеленого яблука сорту «Гренні-Сміт».

 І далі пішло по ланцюжку. Стів Джобс, наслідуючи дух 60-х, практично відвоював цю назву для своєї комп'ютерної корпорації. Назва Apple була дуже вдалою для піонера в області персональних комп'ютерів. Без цього яблука сучасний світ був би не таким, який він є зараз. А Macintosh - лінійка комп'ютерів компанії отримала назву від популярного в США сорту яблук Макінтош.
 І по яблучних цифрах:
- яблуня культивується людьми, починаючи з епохи неоліту, майже 5 тис. років;
- колискою яблуневих садів, звичайно ж була Стародавня Греція, а письменники Стародавнього Риму вже описували 36 сортів яблуні;
- в слов'янських землях культурна яблуня вперше з'явилася при Ярославі Мудрому в 1051 року. Ним було закладено яблуневий сад, зараз відомий як сад Києво-Печерської лаври;
- яблуневі сади займають на Землі майже 5 млн. га.;
- кожне друге плодове дерево - це яблуня;
- сортів яблунь налічується від 7 500 до 20 000;
- саме гігантське яблуко сорту Фуджі в 600 гр. продали за рекордну суму за 10 000 доларів у Пекіні на щорічному Фестивалі яблук;
- 21 жовтня в Англії проводиться щорічний День яблука (Apple Day);
- 1 млн.тонн свіжого яблука за сезон вдавалося експортувати лише трьом країнам: Китаю, нашій сусідці Польщі та Італії;
- рекордний урожай яблук сезону 2018/19 рр. українських садівників - майже 1,5 млн. тонн;
- нинішній сезон яблук в Україні не дотягнеться до рекорду, але урожай планується за оцінками фахівців в 510 тис.тонн;
- яблуневі сади в Україні за даними 2018 року займають 91 928 га.. 27% площі українських садів припадають на «Голден Делішес», 16% займає яблуко  «Айдаред», 14% - «Гала» і по 13% - «Джонаголд» і «Ренет Симиренка».
- експорт українського яблука стрімко розширюється і на сьогодні становить 36 країн світу.
(Яблучні цифри світового експорту наведені за даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО))
       
    У серпні літо осідає в важких яскраво-барвистих плодах, але, крім того, яблуня ще і ранній медонос. Бджоли починають свій медозбір з яблуневих садів ранньою весною. Медопродуктивність в середньому становить 25-30 кг. з га.. Крім нектару бджоли збирають з яблунь у великій кількості і пилок. Ну, а по осені яблука і запікають, і сушать, і варять варення, повидло, джем і готують пюре. А взимку і мочені яблука йдуть на раз! А напої з яблук - сік, кисіль, компоти і яблучний квас - в пошані завжди.
      І медоварня «Медовий Спас» представляє медове вино Сікера на основі яблучного соку і меду в двох варіаціях: «Медова ЧЕРВОНА» на основі меду, яблучного соку, соків вишні і чорноплідної горобини і «Медова РОЖЕВА» на основі меду, яблучного соку і соків ожини , червоної і чорної смородини. Пронизливий аромат стиглих темних ягід в цих варіаціях приправлений яблучним компонентом.